Na czym polega recykling? Po co segregować śmieci? Jak można chronić nasze środowisko? To tylko niektóre z pytań na które co roku staramy się odpowiadać organizując Poznańskie Dni Recyklingu. PDR to cykl wydarzeń edukacyjnych, społecznych i kulturalnych które łączy wspólna tematyka – recykling i ochrona środowiska.
Stałe punkty naszego programu to z jednej strony konferencje i seminaria dla specjalistów z branży komunalnej i nauczycieli – Regionalne Forum Gospodarki Odpadami czy też Poznańskie Seminarium Edukacji Ekologicznej.
Z drugiej strony Poznańskie Dni Recyklingu to inicjatywa skierowany do mieszkańców naszego miasta. Organizowany od lat (pod różnymi nazwami) Piknik Recyklingowy, rokrocznie przyciąga na Stary Rynek tysiące poznaniaków. Dodatkowym elementem PDR są wycieczki dla uczniów szkół podstawowych m.in. do Huty Szkła w Antoninku, Zakładów Eko-Zec, Sortowni REMONDISA i na ścieżkę dydaktyczną składowiska w Suchym Lesie.
Poznańskie Dni Recyklingu to impreza która na stałe wrosła w krajobraz imprez organizowanych w Poznaniu. Jej rangę podkreśla wpisanie PDR na listę cyklicznych imprez realizujących założenia Strategii Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania oraz Planu Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania w zakresie edukacji ekologicznej i komunikacji społecznej.
Zapraszamy na stronę informacyjną Poznańskich Dni Recyklingu - tutaj
VI Poznańskie Dni Recyklingu - PDR 2010
VI edycja odbyła się w połowie listopada 2010 roku. Tym razem formuła składająca się dotychczas z naukowego seminarium, konferencji, wycieczek szkolnych, oraz finału imprezy na Starym Rynku, uległa zmianie. Finał zabawy zoorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 9 w Poznaniu. W poszczególnych salach, nasi animatorzy prowadzili zajęcia edukacyjne i zręcznościowe. Najmłodsi uczestnicy zajęc z klas I-VI mogli brać udział w takich konkurencjach sportowych jak: bieg z kubłami, połów PETa, Superzgniatacz, Recyklingowa Piłka Amatorska oraz w konkursie edukacyjnym, jeden z dziesięciu.
Tak jak już co roku bywa, udało się nam zoorganizować wycieczki dla poszczególnych klas ze Szkoły Podstawowej nr 9, na składowisko odpadów komunalnych w Suchym Lesie.

V Poznańskie Dni Recyklingu – PDR 2009
V edycja Poznańskich Dni Recyklingu odbyła się na jesień 2009 roku. W jej programie znalazły się propozycje skierowane zarówno do specjalistów branży komunalnej, jak i mieszkańców Poznania. Największą popularnością cieszył się, zorganizowany na Starym Rynku, Piknik Recyklingowy, w którym – jak szacujemy – wzięło udział ok. 4 tys. osób. Dla poznaniaków, którzy tego dnia przyszli na Stary Rynek czekało wiele atrakcji – m.in. budowa miasteczka recyklingowego, malowanie słoików i kartonów, a także body painting. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zawody zręcznościowe o tematyce recyklingowej - biegi z puszką, kapsle, czy też połów PET-a.
Oprócz tego jak co roku udało nam się zorganizować wycieczki dla uczniów poznańskich szkół do Huty Szkła w Antoninku, Zakładów Eko-Zec, Sortowni REMONDISA i na ścieżkę dydaktyczną składowiska w Suchym Lesie. V Poznańskie Dni Recyklingu zakończyły branżowe konferencje, czyli VI Regionalne Forum Gospodarki Odpadami i V Poznańskie Seminarium Edukacji Ekologicznej, na którym wystąpił m.in. gość specjalny, prof. Piotr Tryjanowski noblista z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Program Poznańskich Dni Recyklingu 2009 - pobierz tutaj



IV Poznańskie Dni Recyklingu – PDR 2008

Dodatkowo w programie Poznańskich Dni Recyklingu znalazło się miejsce na wycieczki uczniów ze szkół do zakładów komunalnych zajmujących się recyklingiem odpadów z terenu miasta Poznania. Zwieńczeniem PDR 2008 było wielki finał, który w tym roku odbył się po raz pierwszy na Starym Rynku w Poznaniu. Przez kilka godzin na wszystkich poznaniaków czekały konkursy z wiedzy ekologicznej, gry i zabawy recyklingowe, a także pokazy sprzętu komunalnego i koncerty muzyki z różnych stron świata!
Program Poznańskich Dni Recyklingu 2008 - pobierz tutaj



III Poznańskie Dni Recyklingu – PDR 2007

Kolejna, już trzecia edycja Poznańskich Dni Recyklingu odbyła się na wiosnę 2007 roku. Formuła III PDR, w porównaniu do poprzednich edycji została rozszerzona o kilka ważnych elementów. Oprócz branżowej Konferencji i wycieczek do zakładów zagospodarowania odpadów, III edycja Poznańskich Dni Recyklingu odbywała się także na ulicach miasta. Wszystko za sprawą happeningu organizowanego przez AIOŚ, w którym uczestniczył przebrany w stój śmieciarza ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, Krzysztof Mączkowski. Celem całej akcji było pokazanie poznaniakom za pośrednictwem mediów, jak właściwie segregować odpady.
W tym samym czasie, na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbywał się Dzień Ekologii. W ramach niego studenci i wykładowcy i wymieniali poglądy i toczyli dyskusje na temat ekologii a także, oglądali pokazy i prezentacje mltimedialne związane z tematyką ochrony środowiska. III Poznańskie Dni Rycyklingu zakończyły się wielkim finałem, który w tym roku odbył się w bazie firmy REMONDIS-Sanitech w Poznaniu, przy ul. Góreckiej. Honorowy patronat nad PDR 2007 objął m.in. Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.
Program Poznańskich Dni Recyklingu 2007 - pobierz tutaj



II Poznańskie Dni Recyklingu – PDR 2005

Oprócz tego przez cały czas trwania II PDR, Agencja promowała w szkołach a także w Urzędzie Miasta Poznania ekologiczny program edukacyjny „RABAN. Recykling, a nie bałagan!”. W ramach II Poznańskich Dni Recyklingu odbyła się także specjalistyczna konferencja, poświęcona problemowi promocji recyklingu i ochrony środowiska w Polsce. PDR 2005 zakończył finał recyklingowy przy ul. Paderewskiego, który towarzyszył inauguracji Jarmarku Świętojańskiego.
Program Poznańskich Dni Recyklingu 2005 - pobierz tutaj


